Ideálním stavem pro vlastníka je, kdy firma funguje sama od sebe a vlastník nezasahuje do provozního řízení. Delegovat je možné vše, s výjimkou vlastního zdraví, osobního rozvoje a vzdělávání, péče o vztahy (rodina, přátelé), role vlastníka do firmy! Všechno ostatní delegovat jde, a o tom si povíme příště. Samozřejmě, že to úplně bez vlastníka nejde, ale nemusí být ve firmě na denní bázi. Denní řízení by měl obstarat management nebo schopní zaměstnanci. V českém kontextu je takové oddělení role majitele neobvyklé, což komplikuje případný prodej firmy – s majitelem odchází významné know-how firmy a jeho náhrada je obtížná, zejména kvůli tomu, že majitel obvykle zastává dvě a více rolí, např. generálního a výrobního ředitele, nebo generálního a obchodního ředitele v kombinaci s personalistou. Ano, můžete si najmout poradce, který vám bude firmu spravovat jako majitel, ale stejně budete muset rozumět strategii firmy a dávat poradci správné otázky. Spolurozhodovat zásadní otázky, např. investice, akvizice, prodeje aktiv/firem, dividendy, personální obsazení atp.
Komu je možné delegovat?
Delegovat je možné, pokud daný člověk má požadované schopnosti, chce danou práci dělat, věří, že danou práci zvládne a má osobní integritu, tj. nelže a je schopen vnímat realitu. Všechny ostatní případy nejsou delegování, ale zadávání úkolů. I v případě delegování je zásadní správné zadání a jeho kontrola.Dnes každý chce “hotového” zaměstnance. Paradoxně, pracovní dovednosti je možné naučit relativně rychle. Rychleji, než např. změnit pracovní morálku jedince nebo jej naučit osobní integritě. Předpokládám, že znáte ze zkušenosti, ale raději se budu opakovat: Je dobré delegovaný úkol po 1-2 dnech zkontrolovat a spíše neformálně se přeptat, jakou cestou se daný zaměstnanec/manažer vydal a ověřit si, zda správně pochopil zadání a že předpokládaný harmonogram je reálný a že stále platí. Dobrou metodou, jak si ověřit, že jste na stejné lodi, je, když zaměstnanec delegovaný úkol popíše vlastními slovy. Mimochodem, jakou metodou jste se zbavili mikromanagementu? Případně, co vám pomohlo se od mikromanagementu oprostit?

 

Kde nás najdete?

Máte-li nějaké dotazy, neváhejte nás kontaktovat.

MxB je značka, pod kterou působí samostatně společnost MxB s.r.o., poskytující služby daňového poradenství podle zákona o daňovém poradenství, společnost MxB advokátní kancelář s.r.o., poskytující právní služby podle zákona o advokacii, společnost MxB IT s.r.o., společnost MxB finance s.r.o. a MxB audit s.r.o. Společnost MxB advokátní kancelář s.r.o. je zcela nezávislá na ostatních společnostech poradenské skupiny. Orgánem mimosoudního řešení sporů pro klienty advokátní kanceláře, spotřebitele je Česká advokátní komora se sídlem v Praze www.cak.cz (email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).