O AML už nejspíš mnozí z Vás slyšeli. AML neboli Anti-Money-Laundering (Proti-Praní-Peněz) je ustálený výraz pro povinnosti, které musí podnikatelé dodržovat, když se chtějí vyhnout pokutám finančních regulátorů a rozvíjet férové podnikatelské prostředí. Celou problematiku upravuje zákon č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu

Přijímat opatření proti praní peněz je často chybně vnímáno pouze jako další zbytečná byrokracie, zvýšené náklady a nutné zlo. Přitom cílem rozhodně není život firmě a jejím partnerům komplikovat. Jde o to efektivně nastavit své podnikání tak, abyste dokázali čelit novým bezpečnostním výzvám a zároveň udělali maximum pro to, aby vaše podnikání podporovalo zdravý vývoj společnosti. Mileniálové vstupující na trh práce chtějí pracovat ve společensky odpovědných firmách. „Co děláte pro to, aby svět byl lepším místem pro život?“ zeptají se při prvním pohovoru. Vedle dnes už běžné ekologie a filantropie je boj se zločinem novou atraktivní charakteristikou úspěšných firem. Praní špinavých peněz a financování terorismu je nenápadné, ale zákeřné zlo podobné vysokému tlaku, o kterém se obvykle dozvíme, až když je pozdě. Nedodržováním pravidel riskuje firma nejen vysokou pokutu, ale hlavně umožňuje zločincům prát peníze a užívat si plody své trestné činnosti na úkor hodnot, které se “poctivá“ společnost snaží budovat a chránit. A v neposlední řadě si firma komplikuje vztahy se státem, se kterým je lepší spolupracovat než bojovat.

Povinnosti kladené na podnikatele se neustále rozšiřují, zvyšuje se důraz na lustrace v sankčních seznamech, zkoumání původu hotovosti, kterou chce klient platit, zkoumání původu majetku PEP (Politically Exposed Person), pravidelné AML školení zaměstnanců, a to vše proto, že organizovanému zločinu se daří a nepřestává zdokonalovat své metody.

Chcete se v problematice zorientovat, aniž byste se sami prokousávali aktuální legislativou? MxB začala spolupracovat s bývalým šéfem oddělení proti praní peněz u protikorupční police, detektivem, analytikem Pandora Papers a zakladatelem AML akademie plukovníkem v.v. Mgr. Kamilem Koubou, který Vám může nabídnout produkty šité na míru, ať už jde o školení zaměstnanců, nastavení AML procesů, hodnocení AML rizik, AML audit, nastavení systému vnitřních zásad či komplexní poradenství a konzultaci.

Blíží se konec roku a čas předsevzetí, tak se pojďme společně pobavit, jak Vám můžeme pomoci.

Kde nás najdete?

Máte-li nějaké dotazy, neváhejte nás kontaktovat.

MxB je značka, pod kterou působí samostatně společnost MxB s.r.o., poskytující služby daňového poradenství podle zákona o daňovém poradenství, společnost MxB advokátní kancelář s.r.o., poskytující právní služby podle zákona o advokacii, společnost MxB IT s.r.o., společnost MxB finance s.r.o. a MxB audit s.r.o. Společnost MxB advokátní kancelář s.r.o. je zcela nezávislá na ostatních společnostech poradenské skupiny. Orgánem mimosoudního řešení sporů pro klienty advokátní kanceláře, spotřebitele je Česká advokátní komora se sídlem v Praze www.cak.cz (email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).