Autoři nového stavební zákona se chlubili, že zatočí s černými stavbami. Co je to však černá stavba? Za černou stavbu lze považovat i libovolnou drobnou stavební úpravu na již existující, legální nemovitosti, která ovšem byla provedena bez příslušného povolení.
Jak zacházel starý stavební zákon s černými stavbami? Umožňoval je dodatečně povolit na základě přezkoumání, zda je stavba, resp. stavební úprava provedena v souladu se všemi předpisy. Odstranit stavbu bylo nařízeno jen v případě, že stavební úprava předpisům odporovala.
Jak situaci řeší nový stavební zákon? V zásadě to tak lehce nepůjde, a ve většině případů hrozí, že stavební úprava bude muset být odstraněna. Otázka zní, zda v energetické a hospodářské krizi jsme natolik bohatí, abychom si mohli dovolit odstraňovat stavební úpravy či celé stavby, byť jsou provedeny v souladu se všemi předpisy, jen proto, že se opomnělo např. věc ohlásit úřadu. Zvláště když vzápětí po odstranění stavby stavební úřad tutéž stavbu či úpravu ihned povolí a může se začít stavět totéž, co bylo zbořeno. Takovýchto „nelegálních“ staveb, které budou muset být odstraněny, může být v ČR až stovky tisíc, majitele mnohdy ani nenapadne, že jim odstranění stavby hrozí. Stavební zákon si proto zaslouží velmi rychlou novelu.

Kde nás najdete?

Máte-li nějaké dotazy, neváhejte nás kontaktovat.

MxB je značka, pod kterou působí samostatně společnost MxB s.r.o., poskytující služby daňového poradenství podle zákona o daňovém poradenství, společnost MxB advokátní kancelář s.r.o., poskytující právní služby podle zákona o advokacii, společnost MxB IT s.r.o., společnost MxB finance s.r.o. a MxB audit s.r.o. Společnost MxB advokátní kancelář s.r.o. je zcela nezávislá na ostatních společnostech poradenské skupiny. Orgánem mimosoudního řešení sporů pro klienty advokátní kanceláře, spotřebitele je Česká advokátní komora se sídlem v Praze www.cak.cz (email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).