Pan Petr je zaměstnán ve společnosti NOVAK s.r.o. Bohužel způsobil neúmyslně škodu, na drobném majetku ve společnosti (např. 3D plotr) ve výši 80.000Kč. Škoda byla vyčíslena na základě faktury za opravu specializovanou firmou. V srpnu 2022 uzavřel pan Petr s firmou NOVAK s.r.o. písemnou dohodu o úhradě škody. Kolik může společnost NOVAK s.r.o. srazit ze mzdy panu Petrovi?
Zákoník práce (§ 351 až § 362) v tomto případě udává limit náhrady škody:

  1. do výše 4,5násobku průměrného výdělku.
  2. pan Petr je zaměstnán na částečný pracovní poměr 20 hodin týdně
  3. v případě způsobené škody v srpnu 2022 se použije průměrný hodinový výdělek („PHV") k datu 1.7.2022, který činí 300 Kč.
Výpočet průměrného měsíčního výdělku:

PHV × týdenní úvazek × 4,348

4,348 = počet týdnů za měsíc v roce

Výpočet maximální náhrady škody:

300 × 20 × 4,348 × 4,5

Maximální náhrada škody je:

117.396 Kč

Kde nás najdete?

Máte-li nějaké dotazy, neváhejte nás kontaktovat.

MxB je značka, pod kterou působí samostatně společnost MxB s.r.o., poskytující služby daňového poradenství podle zákona o daňovém poradenství, společnost MxB advokátní kancelář s.r.o., poskytující právní služby podle zákona o advokacii, společnost MxB IT s.r.o., společnost MxB finance s.r.o. a MxB audit s.r.o. Společnost MxB advokátní kancelář s.r.o. je zcela nezávislá na ostatních společnostech poradenské skupiny. Orgánem mimosoudního řešení sporů pro klienty advokátní kanceláře, spotřebitele je Česká advokátní komora se sídlem v Praze www.cak.cz (email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).