24. 6. 2024
Umělá inteligence, neboli AI, má potenciál radikálně změnit práci mnoha odborníků – a auditorská činnost není výjimkou. Je však nutné hned v úvodu poznamenat, že AI zcela nenahradí lidské auditory a jejich odborný úsudek, zkušenosti či profesní skepticismus. Je vhodnější o ní přemýšlet jako o nástroji, který v rukou odborníka může práci velmi zrychlit a ulehčit.
Automatizovat opakující se úkoly: AI můžete přenechat například analýzu dat, vyhledávání vzorců a anomálií a generování výsledků (nejen finančních) analýz. To uvolní auditorům čas, aby se mohli soustředit na komplexnější úkoly, které vyžadují odborný úsudek, zkušenosti a profesní skepticismus.
Zvýšit přesnost a efektivitu: Analýzu větších objemů dat zvládne AI mnohem přesněji a rychleji než lidé. To může také vést k odhalení dříve skrytých rizik a podvodů, k nižší chybovosti a celkové vyšší efektivitě.
Poskytovat auditorům nové nástroje: Umělá inteligence nabízí auditorům pomocnou ruku pro usnadnění práce. Například může být použita k vytváření plánů auditu, k identifikaci potenciálních rizik, k výběru testů a vzorků, ale také i k realizaci testování, vyhledávání a vyplňování opakujících se dat a souborů, sumarizaci a tvorbě memorand, vyhodnocení auditních procedur a mnoha dalším činnostem, které se budou jistě v průběhu času rozšiřovat.
V budoucnu můžeme očekávat, že AI bude hrát důležitou roli v práci auditorů jakožto „pomocný“ nástroj zajišťující především opakující se úkony a činnosti, k jejichž realizaci je potřebné velké množství dat – výběr vzorků, jejich ověřování, volba rizikových oblastí, vyhodnocení dat a hledání algoritmů umožňujících odhalit úmyslné či neúmyslné chyby apod. AI pomůže auditorům zefektivnit jejich práci, zvýšit přesnost a poskytnout jim nové nástroje. Prozatím však rozhodně nenahradí lidské auditory, ale bude jim sloužit jako cenný pomocník.